KAYO TD125 är ett utmärkt val för den som vill börja med motocross och lära sig sporten. Denna Kayo minimoto passar perfekt både som stugmoped och för motocrosshobby.
Den segdragande fyrtaktsmotorn gör körningen enkel och rolig. Den inverterade USD-gaffeln tål tuff körning och förbättrar köregenskaperna, medan 14" fram- och 12" bakhjul gör TD125 mer redo för banan än sina mindre syskon.
Elstarten underlättar körningen, och med tändningsnyckeln kan du begränsa användningen vid behov.
Cykeln väger endast 65 kg, vilket gör den lätt att hantera, och den 75 cm höga sitsen gör den till en perfekt mellanklassmodell innan man går över till större crossmotorcyklar.
Jämfört med de mindre KAYO-modellerna är den största tekniska skillnaden växellådan – TD125 har en 4-växlad manuell växellåda.
Detta gör det möjligt att börja öva växling, något som är nödvändigt på alla större maskiner.
Underhållet är enkelt – regelbundna oljebyten och rengöring av luftfiltret räcker långt.
Jämfört med tvåtaktsmotorer är denna modell mycket mer lättskött och bekymmersfri.
En långvarig importör säkerställer tillgången på reservdelar, och som auktoriserad återförsäljare ser vi till att våra kunder aldrig lämnas ensamma med sin maskin. Även tillverkaren värdesätter en välfungerande eftermarknad och ett distributionsnät som snabbt levererar reservdelar och tillbehör.
Du kan köpa denna maskin direkt online, genom att kontakta vår försäljning eller besöka vår butik i Salo. Du kan välja mellan att hämta själv eller få hemleverans.
När du gör en beställning i vår webbutik kontaktar vi dig inom 1–2 arbetsdagar efter att vi mottagit beställningen. Då kommer vi överens om exakt leverans- eller avhämtningstid och går igenom de praktiska detaljerna.
Obs! Vi levererar alltid våra minicrossar färdigmonterade och genomgångna!
Tekniska specifikationer:
Modell: TD125
Motor: 1-cylindrig, fyrtakts, luftkyld
Slagvolym: 119,6cc
Förgasare: Nibby PE19
Effekt: 7,6 hk / 5,6 kW / 8000 rpm
Vridmoment: 8,5 Nm / 5000 rpm
Tändning: CDI
Växellåda: 4-växlad manuell
Start: Elektrisk
Drivning: Kedja (15T–41T 428H)
Bromsar: Skivbromsar
Däck fram: 60/100 x 14", bak: 80/100 x 12"
Fälg fram: 1.4 x 14", bak: 1.85 x 12"
Mått (L x B x H): 1600 x 750 x 990 mm
Hjulbas: 1125 mm
Markfrigång: 750 mm
Sadelhöjd: 265 mm
Bränsletank: 3,5 L
Vikt: 65 kg
Kayo tillverkar små motocrossar och fyrhjulingar med ett mycket bra pris–kvalitetsförhållande. Kayo-fabrikerna producerar över 50 000 fordon per år, och deras produkter har importerats till Europa i över 20 år.
Dessa lättskötta fyrtaktscrossar är ett utmärkt val för unga förare som vill börja och träna offroadkörning.